Cukrovka patří ve vyspělých zemích mezi nejčastější příčiny úmrtí a odborníci předpokládají, že tomuto onemocnění podléhá mnohem více lidí než je udáváno. Celkové riziko úmrtí je u diabetiků ve srovnání se zdravými lidmi téměř dvojnásobně vyšší. Navíc je toto onemocnění spojené s řadou dalších komplikací. Patří sem např. srdeční choroby, mrtvice, obezita, rakovina, vysoký krevní tlak, selhání ledvin, neurologická onemocnění, metabolické poruchy a další. V lidovém léčitelství se používalo několik rostlin, které dokáží příznivě ovlivnit stav diabetika. Zde můžeme jmenovat např. skořici, brusinky, ostropestřec mariánský nebo aloe vera. Právě aloe vera budeme věnovat dnešní téma, neboť účinky této rostliny jsou vskutku obdivuhodné.

Antidiabetický účinek aloe vera

Po provedení několika různých výzkumů není pochyb o tom, že aloe vera má výrazný antidiabetický účinek. Nejen, že napomáhá chránit slinivku břišní, ale taktéž snižuje hladinu cukru v krvi. V rámci klinických studií bylo zjištěno, že aloe vera je při kontrole glukózy v krvi stejně účinná jako antidiabetikum glybenklamid. Užívání aloe má také vliv na snížení triglyceridů, volných mastných kyselin a fosfolipidů v krvi. Nelze opomenout ani další příznivý efekt, kterým je zachování hmotnosti a nenabývání na váze, jak je tomu běžně při užívání léků. Pokud bychom to chtěli převést do jednoduchých čísel, tak jedna ze studií prokázala snížení krevního cukru u diabetiček zhruba o 44%. Samozřejmě takovýto efekt nelze očekávat po týdnu či měsíci, ale pokud se pro užívání aloe vera šťávy rozhodnete, užívejte ji pravidelně po dobu 3–6 měsíců.

 

Aloe vera pomáhá diabetikům bojovat proti volným radikálům

Organismus diabetiků nedokáže plně využít životně důležité vitaminy C a E. Právě tyto vitaminy patří mezi významné antioxidanty. Zjednodušeně lze říci, že organismus diabetika má sníženou schopnost bránit se vůči volným radikálům. Aloe vera napomáhá k lepšímu a efektivnějšímu využití vitaminů C a E pro organismus diabetika, a proto se její užívání jeví jako opravdu prospěšné.

Pomůže každá aloe vera?

Bohužel ne. Existuje více než 300 druhů aloe, ale pouze 3 až 4 z nich mají opravdu léčivé účinky.

Za tu nejúčinnější je označována Aloe Barbadensis (Miller) aneb Aloe Vera. Čerstvý gel z aloe je tak hořký, že ho nelze pozřít. Po zpracování na doplněk stravy však dochází k likvidaci velmi účinných složek –polysacharidů. Proto dbejte při výběru na to, aby výrobce garantoval alespoň 50% těchto účinných složek.