Podzim je ideální dobou pro regeneraci orgánů elementu kovu, kterými jsou tlusté střevo a plíce.

Právě zdraví a správná funkce těchto orgánů úzce souvisí s nemoci, které se na podzim vyskytují nejčastěji – patří sem všechny dýchací potíže, zahlenění, rýma, kašel, nachlazení.

Dnes již není tajemstvím, že tlusté střevo odpovídá za sílu našeho imunitního systému zásadním způsobem a čím je tlusté střevo zdravější a čistší, tím odolnější imunitu máme.

Pro očistu tlustého střeva a detoxikaci plic je podzim tím nejvhodnějším obdobím.

Střeva jsou orgánem, který má zásadní význam pro obranyschopnost těla. Uvádí se, že právě ve stěnách tlustého a tenkého střeva se nachází 70 – 80 % celého našeho imunitního systému. Nesprávná funkce střev může mít proto přímý vliv i na četná onemocnění, která zdánlivě s trávicím traktem nesouvisí. Pokud si chcete uchovat dobré zdraví a cítit se svěží a plní energie, budete muset svým střevům věnovat patřičnou pozornost a minimálně jednou za rok dopřát pořádnou očistu, která jim uleví a umožní pracovat tak, jak mají.

Jaké mohou být příčiny znečištění tlustého střeva?

I když rádi svalujeme vinu za naše zdraví na něco vnějšího, na co zdánlivě nemáme téměř žádný vliv, stejně jako u naprosté většiny zdravotních potíží také za nesprávně fungující tlusté střevo si můžeme většinou zejména my sami. Mezi nejčastější příčiny nemocí tlustého střeva  patří:

 • V největším počtu případu je na vině špatné stravování (silně solená a kořeněná jídla, cukry, bílá mouka, konzervanty, alkohol ,uzeniny, smažené pokrmy, chemické úpravy potravin atd., ale také nadměrný příjem živočišných bílkovin a mléčných výroků)
 • málo vlákniny, která přirozeným způsobem čistící střevo
 • s tím souvisí značné překyselení organismu, které má dalekosáhlé nepříznivé následky nejen pro naše střeva
 • nedostatečný pitný režim
 • nepravidelnost ve stravování a častý stres
 • nedostatek tělesného pohybu
 • nadměrné užívání chemických léků (včetně antikoncepce)

Nemoci, které mohou být způsobeny špatnou funkcí tlustého střeva

Jak už víme, zanesená a tudíž nedostatečně  fungující střeva mohou zapříčinit celou řadu obtíží. Od relativně méně významných až po opravdu závažné choroby, např.:

 • úzkou souvislost se zaneseným tlustým střevem mají zejména časté virózy, nachlazení, rýmy a obecně nemoci dýchacích cest
 • zvýšená únava, nedostatek energie, hemeroidy, migrény, hypertenzi, kožní problémy
 • deprese, lupenka, zánět apendixu, rakovinné bujení a další

Jak na očistu tlustého střeva

Základem je úprava jídelníčku, bez toho se dál zkrátka nedostanete.  Stravování většiny lidí  není dlouhodobě  ani zdaleka ideální, proto je nutné nejen dávat pozor na to, co jíme, ale také střeva od často letitých nečistot a škodlivin vyčistit. Spousta lidí má střeva zanesená tak, že budou muset mít hodně trpělivosti než se jim podaří nastřádaný odpad z těla dostat.

Účinné mýdlo pro střeva – Colon Cleanser Max a Clon Cleanser Mini .

Plíce jsou místem, kde probíhá dýchání a tvoří se zde energie. Náš dýchací orgán zpracovává rovněž tekutiny v těle, řídí difúzi a sestup, hlas a výkonnost.  Zevně chrání, kontrolují kůži a ochlupení.

 

Když mají plíce problém

 

Pokud plíce dokonale nefungují, máte slabší dech a řeč. K dýchání musíte vynaložit více úsilí a kašlete. Poruchy funkce plic se projevují dušností při námaze, astmatem nebo záchvaty kašle. Plicní potíže signalizují otoky v obličeji, ucpaný nos, svědění a hleny v nose, krvácení z nosu, choroby žilního systému, ekzémy hlavně v loketní jamce a praskající kůže. Člověk má tichý hlas nebo ho úplně ztrácí, nerad mluví a často zívá. Narušená energie plic a jejich párového orgánu tlustého střeva se projevuje rovněž bolestí v ramenech, bolestí a změnami na palcích u ruky a chladem či horkem v předloktí. Znečištění plic se vyznačuje i nepřirozeným sezením a vytočením rukou položených na stehnech a vyhrnováním rukávů.

 

Čím se poškozují plíce

 

Přirozenou dráhu plic narušuje špatný životní sil, málo spánku, povrchové dýchání, suchý a vzduch vítr. Na plíce špatně působí smutek, pláč, hoře, melancholie, deprese, stres a psychické napětí. Především koncentrované mléko a mléčné výrobky způsobují zahleňování. A samozřejmě všeobecně známé kouření a pobyt v zakouřených místnostech jim nepřidá vůbec nic dobrého.

 

Plíce a tlusté střevo tvoří jeden párový orgán

 

Pokud máte zahleněné plíce, máte zanešená a zahleněná střeva. Tento pár je naší tvárností, schopností aklimatizace a pamětí. Jde o vylučovací orgány – zbytky potravy, vzduch. Špatný stav dýchací soustavy a vznik alergií ukazuje na problémy tlustého střeva.

 

Očista a regenerace plic – výživa

 

Plíce se zrcadlí ve tvářích, charakterizuje je živel kov. Pro očistu je nejlepší podzim – od poloviny září do poloviny listopadu.

Pravidelnou detoxikaci plic by měli provádět především astmatici, jejichž zahleněné plíce znemožňují správné dýchání, kuřáci, kterým nikotin vážně poškozuje zdraví plic a lidé, kteří prodělali v minulosti zánět plic.

Správnou funkci plic podporuje barva šedá, stříbrná a kovová. Plíce léčí a příznivě ovlivňuje čerstvý vzduch, dechová cvičení, inhalace roztoků ze soli a bylin, pohyb, cvičení a pocení. Plíce posílí pocity jako je štěstí, jistota, stabilita a pozitivní praktičnost.

 

Doplňky stravy

 

 • Účinnou detoxikací od škodlivých látek je  – Aloe Vera, která kromě detoxikace zlepšuje dýchání nebo spolehlivě brání překyselení organismu.