Zásadní problém s našimi kostmi, klouby a svaly je starý asi 400 milionů let. Objevil se v okamžiku, kdy naši vývojoví předkové opustili moře a vydali se na souš. Evoluční biolog vám totiž řekne, že všichni suchozemští obratlovci, obojživelníci, plazi, ptáci i savci jsou vlastně příliš zvědavé ryby.

Kosti sic vypadají velmi jednoduše, ale ve skutečnosti jsou pevný, dokonalý, mechanicky vysoce odolný systém. Mechanická odolnost kostí je podmíněna jak jejich organickou složkou, tak složkou anorganickou. Organickou složku tvoří různé typy vaziva. Na složce anorganické se podílí zejména vápník. Kromě toho je mechanická odolnost kostí dána uspořádáním jejich trámčiny v prostoru, čili takzvanou stereometrií. V kostní tkáni potkáváme dva typy buněk. Jedny kostní tkáň trvale staví, druhé ji odbourávají, pracují tedy proti sobě a přitom jsou na sobě nezávislé. Na výstavbě kostních tkání se podílí řada žláz vnitřních sekrecí, například podvěsek mozkový, štítná žláza, příštítná tělíska, dále hormony kůry nadledvin, ale i hormony žláz pohlavních. Výstavba kostí je podmíněna správnou výživou – přísunem vápníku a přísunem vitamínu D.

Klouby jsou svým způsobem snad ještě dokonalejší systém, než jsou kosti, vždyť něco, co by mělo tolik stupňů svobody volnosti pohybu, jako mají lidská ramena, zápěstí nebo drobné klouby prstů, inženýři snad ještě vytvořit nedokázali.

Degenerativní onemocnění kloubů se jmenuje osteoartróza, artróza nebo také osteoartritis. Postihuje jak chrupavku, tak kost, která je pod ní, a je funkcí věku. Ve věku nad 65 let postihuje 8-9 lidí z 10, nepočítáme-li vrcholové sportovce, jejichž klouby dokáží být zničené ve třiceti tak, že vypadají, jako by jim bylo osmdesát.

Svaly jsou podobně krásný, pružný, elegantní a pevný a dynamický systém, jako jsou kosti. Jejich stavba a funkce závisí na spoustě genů, na míře nervového a cévního zásobení, na složení výživy, na účinku spousty hormonů žláz s vnitřní sekrecí, a především na míře tělesné námahy. Jestliže lidem ve stáří ubývá pouze svalová hmota, mluví se o sarkopenii. Představa, že by sarkopenii šlo vylepšit vylepšením výživy, je naivní. Svalovou hmotu totiž může nahrazovat pouze tuková tkáň a lidé ani neztrácejí na váze. Je překvapivé, kolik lidí po pětašedesátce nedokáže zdvihnout pětikilovou činku.

Správná výživa je pro vaše klouby, kosti a svaly velice důležitá. Pokud trpíte bolestmi kloubů nebo omezenou hybností, pořiďte si účinné přípravky pro podporu hybnosti kloubů a reparaci poškozené chrupavky. Nabízíme nejrůznější doplňky stravy s potřebnými vitaminy, minerály a dalšími látkami, které mohou sloužit jako prevence nebo výživa opotřebených kloubů. Dopřejte si bezbolestný pohyb. Zvyšte pohyblivost kloubů, regenerujte své chrupavky. Udělejte to nejlepší pro Vaše klouby a kosti a věnujte jim některý z následujících přípravků.