Řada vitaminů a minerálních látek jsou důležité pro zdraví štítné žlázy, a mnoho doplňků stravy může pomoci zvýšit funkci štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že onemocnění štítné žlázy jsou spojeny se zánětem, mohou protizánětlivé doplňky stravy pomoci při léčení štítné žlázy.

B vitamíny

Vitamin B12 se nachází v každé buňce organismu. Je nutný pro buněčný metabolismus a výrobu energie, takže samozřejmě bez B12 nemůže štítná žláza fungovat optimálně. Nedostatek B12 je velmi častou příčinou hypotyreózy. Nedostatek B12 může způsobit i zhoršit hypotyreózy. I když většina lidí skutečně spotřebovává dostatek vitaminu B12 ve stravě, nedostatek se vyskytuje u mnoha kvůli neschopnosti absorbovat živiny v krvi. To sahá až k zdraví střev. Tělo nemůže absorbovat a asimilovat živiny správně se špatně fungujícím trávicím systém.

Kromě toho případ, kdy játra jsou oslabená, radikálně snižuje schopnost těla využívat B12. Pokud informovaný naturopat doporučí užívat B12 na omezenou dobu, neberte vitamin B12 nikdy samotný. Doporučuje se užívat B komplex s  vitamínem B12.

Vitamin D

Více než miliarda lidí na celém světě nemá dostatek vitamínu D. Nedávná studie ukázala, že hladiny vitaminu D byly významně nižší u lidí trpících hypotyreózou než u běžné populace. Zatímco nedostatek vitamínu D a hypotyreóza mají tendenci vyskytovat se společně, nedostatek vitaminu D se objevuje skoro u každého druhého onemocnění. Je nepravděpodobné, že něčí hypotyreóza je primárně způsobena nedostatkem vitaminu D, ale též je jisté, že se tělo nebude plně léčit bez dostatku vitaminu D.

Vitamín A

Všichni víme, že vitamin A je potřebný pro dobré vidění. Také je třeba vitamin A pro imunitní systém, hormonální syntézy a výrobu T3. Bez dostatečného množství vitaminu A hladiny hormonů štítné žlázy rychle klesají.

Jód

Jód je stopový prvek, který je nezbytný pro správný vývoj organismu. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. Jód ovlivňuje především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje plodu.

Má také vliv na celkový vývoj pohybového aparátu u dětí v době růstu. Jód napomáhá metabolismu živin, a tím velmi efektivně podporuje hubnutí. Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů. Dále zklidňuje nervy a zlepšuje mentální funkce. Zvýšenou potřebu tohoto prvku mají – dospívající mládež, těhotné a kojící ženy.

Co způsobuje nedostatek jódu?

U nenarozených dětí může jeho absence vést k poruchám růstu či psychiky (poškození inteligenčního vývoje), u dospělých dochází k poruchám funkce štítné žlázy, což má neblahý vliv na celý organismus.

Nedostatek jódu vede k:

 • celkové únavě
 • zpomaleným reflexům
 • poruchám soustředění
 • pocitu chladu v končetinách
 • chronické zácpě
 • suché šupinaté kůži
 • poruchám menstruačního cyklu
 • problémům s otěhotněním
 • nadváze
 • lymfatickým otokům a celkovému zadržování tekutin
 • vypadávání vlasů
 • špatné kvalitě nehtů

Kde jód najdeme?

Česká republika patří k zemím, kde je výrazně méně jódu ve vodě i v půdě, proto i rostlinné a živočišné potraviny u nás vyprodukované obsahují přirozeně málo jódu. Některé výrobky jsou jódem obohaceny, ale i zde se jedná pouze o velmi malé množství.

Mořské ryby

Abychom dosáhli požadovaného množství jódu, měli bychom jíst mořské ryby (losos, tuňák, treska, filé, makrela, sardinky aj.) minimálně 2x týdně. Lze ale velmi těžko určit, kolik jódu která ryba obsahuje. Velmi záleží, zda pochází z volného lovu nebo z umělých chovů, o jaký druh ryby se jedná a z jakých vod pochází. V mražených rybách, které jsou u nás dostupnější, je navíc jódu zanedbatelné množství.

Sůl s jódem

Když už solit, je dobré používat sůl s jódem. Ale pozor! Solíme s mírou! Zatěžuje totiž zároveň náš organismus sodíkem, při jehož nadbytku dochází k poruchám ledvin, kloubů a vysokému krevnímu tlaku.

Další potraviny

Jód najdete také ve višních, třešních, malinách, citrónech, rybízu, hořké čokoládě, hrachu, žampionech a v některých druzích minerálních vod.

Jeden z nejpřirozenějších způsobů, jak do svého těla dostat dostatečné množství jódu v přirozené formě, jsou mořské chaluhy. Jód stejně jako ostatní prvky potřebuje pro své dobré vstřebání a využití v organismu i jiné minerály a vitamíny. Toho lze dosáhnout právě tím, že konzumujeme zdroje z rostlinné či živočišné říše, které tuto kombinaci prvků obsahují.

Algae Complex

je soubor pěti mořských řas, které tvoří rozsáhlé porosty na pobřežních skalách, ke kterým přirůstají. Většinou se nacházejí v mořích mírného pásma.

Rostliny obsahují velké množství jódu a dalších polysacharidů, kyselin a minerálů, které velmi účinně podporují funkci štítné žlázy a také snižují lymfatické otoky.

S čím vším vám Algae Complex pomůže

 • Velmi efektivně urychluje látkovou výměnu a snižuje pocit hladu, takže se používá všude tam, kde je potřeba podpora při hubnutí.
 • Řasy velmi dobře působí i při fyzické a psychické únavě.
 • Zlepšují vývoj kostního aparátu zejména u dětí, působí preventivně proti artróze a osteoporóze.
 • Podporují otěhotnění a také pravidelnou menstruaci.
 • Jejich složení zlepšují kvalitu vlasů, nehtů, kůže a také podporují pravidelné vyprazdňování.

Nevýhodou mořských řas je jejich chuť a zápach, který může způsobovat až nevolnost. Pohodlné řešení nabízí přírodní kapsle s obsahem silného koncentrovaného sušeného výluhu z pěti druhů mořských řas, které je možné zakoupit pod názvem Algae Complex.

Předejděte celé řadě onemocnění a doplňte do svého těla dostatečné množství jódu. Vaše tělo vám poděkuje!

V případě, že se uzdraví střeva a strava je zdravá, ve většině případů se štítná žláza nakonec vyléčí. Bohužel to může trvat velmi dlouho, často mnoho měsíců. U vyschlé štítné žlázy je proces  mnohem rychlejší a úleva od symptomů hypotyreózy je okamžitá. Ale na druhou stranu i zde je třeba opravit střeva! Podívejte se, jak zabít přemnoženou Candidu a vyvážit vaši vnitřní mikroflóru ve střevním traktu.